Sakrament Chrztu udzielany jest w kościele parafialnym w IV niedzielę w czasie Mszy św. o 10.00 lub II sobotę miesiąca po Mszy św. o 18.00. W nadzwyczajnych sytuacjach w uzgodnieniu z Proboszczem.
- Chrzest należy zgłosić w kancelarii miesiąc przed zaplanowanym terminem. W przypadku chrztu dzieci spoza parafii wymagana jest pisemna zgoda własnego proboszcza.
- Akt chrztu spisuje się w kancelarii w ciągu tygodnia poprzedzającego ceremonię. Należy przy tym okazać odpis aktu urodzenia z USC. Rodzice chrzestni mogą złożyć podpisy w dniu chrztu.
- Rodzice i chrzestni mają obowiązek przygotować się duchowo do chrztu dziecka poprzez sakrament pokuty i pojednania – spowiedź.
- Rodzicami chrzestnymi mogą być katolicy, żyjący zgodnie z wyznawaną wiarą, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Jeżeli pochodzą spoza naszej parafii, powinni okazać stosowne zaświadczenie od swojego proboszcza.
(Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 874 § 1.)
- Funkcji rodziców chrzestnych nie mogą piastować osoby:
- niepraktykujące,
- pozostające w niesakramentalnym związku małżeńskim,
- uczniowie objęci obowiązkiem katechezy, a nie uczestniczący w niej.
- niepraktykujące,
(Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 874 § 1.)
- Do liturgii należy przygotować symbole chrzcielne: białą szatę i świecę.
- W przypadku uzasadnionych wątpliwości, czy dziecko zostanie wychowane w duchu wiary katolickiej, chrzest może zostać odłożony.
(Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 868 § 1.)
Chrzest jest włączeniem do Kościoła i powinien być dniem radości całej rodziny. Najpiękniejszym darem dla dziecka jest modlitwa i przyjęcie Komunii świętej w jego intencji przez wszystkich najbliższych.